Kære alle i Herlev Ishockey Klub,
Først og fremmest skal der lyde et stort og velfortjent tillykke til Michael med hans nye stilling som direktør i Dansk Ishockey Union.
Det er en stor anerkendelse af Michaels arbejde, engagement og kompetencer inden for ishockeyen – og noget, vi som klub kun kan være stolte af. Vi er sikre på, at han vil gøre en stor forskel i sin nye rolle til gavn for hele dansk ishockey.
Som følge af sin nye stilling fratræder Michael sin post som formand i Herlev Ishockey Klub pr. 31 marts 2026.
I henhold til klubbens vedtægter vil bestyrelsen herefter konstituere sig på ny. Det betyder, at bestyrelsen internt vil udpege en ny formand, som varetager rollen frem til næste ordinære generalforsamling. Derudover vil bestyrelsen tage stilling til, om der skal suppleres med yderligere medlemmer.
Vi vil naturligvis informere jer, så snart den nye konstituering er på plads.
Afslutningsvis vil vi gerne rette en stor tak til Michael for hans indsats som formand. Han har lagt et stort arbejde i klubben og været med til at udvikle Herlev Ishockey Klub både sportsligt og organisatorisk.
Vi ønsker ham alt det bedste i hans nye rolle.
Med venlig hilsen
Bestyrelsen
Herlev Ishockey Klub